piekarnia

Elementy wyposażenia nowoczesnej piekarni

Automatyzacja powoli staje się standardem nawet w branżach, które jeszcze do niedawna kojarzono przede wszystkim z ciężką, ręczną pracą. Do najpopularniejszych dziedzin produkcji wspieranych przez nowoczesne wyposażenie należy m.in. piekarstwo. O tym, bez jakiego sprzętu piekarniczego nie sposób się dziś obyć, opowiemy w dalszej części wpisu.

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu nowoczesnej piekarni?

Do podstawowego wyposażenia piekarni zalicza się maszyny i urządzenia stosowane na różnych etapach produkcji wypieków. Można wśród nich znaleźć systemy dozowania, które pozwalają odmierzać wymaganą ilość składników, a przy tym podgrzewają bądź schładzają je do wymaganej temperatury. Warto także zaopatrzyć się w fermentator mąki niezbędny do przygotowywania dobrej jakości zakwasu. Proces ten wspomaga zaparzacz mąki, dzięki któremu można przygotować zaparzkę wydłużającą świeżość oraz poprawiającą smak i zapach wypieków. Jeśli natomiast zależy nam na obniżeniu dawki stosowanych drożdży przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości ciasta, na wyposażeniu piekarni powinien znaleźć się drożdżownik.

Dlaczego warto zadbać o nowoczesne wyposażenie piekarni?

Główną przyczynę skłaniającą właścicieli piekarni do stosowania nowoczesnego wyposażenia na każdym etapie produkcji – od przechowywania i przygotowania składników po sam wypiek – stanowi fakt, że oferowane przez BakerLink maszyny piekarnicze znacznie ułatwiają przestrzeganie receptur oraz utrzymanie reżimu technologicznego. Ponadto podjęcie decyzji o modernizacji sprzętu pozwala przyspieszyć czas, jak również zredukować koszty wykonywania poszczególnych procesów. To znów przekłada się na możliwość zwiększenia produkcji oraz poprawę opłacalności prowadzonej działalności, bez konieczności gruntownej rozbudowy zakładu.